Myślicie o spędzeniu urlopu w Grecji albo Turcji?

Oba kraje od lat są w czołówce najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc, jeśli chodzi o wschodnie wybrzeże Morza Śródziemnego. Szczególną popularnością cieszą się greckie wyspy, niektóre położone rzut beretem od Turcji. Ta ostatnia znów wraca do łask po gorszym turystycznie roku; jeśli wybierzecie się tam jeszcze w te wakacje, możecie liczyć na niskie ceny – a przede wszystkim na piękne morze, wspaniałe zabytki i gościnność mieszkańców. Nie zabraknie wam także słońca, szerokiej oferty sportów wodnych i  obfitości lokalnych specjałów. Jeśli nie odstraszają was wysokie temperatury, z pewnością w okolicy swojego kurortu odkryjecie wiele miejsc wartych bliższego poznania.

Urlop w Grecji to błękitne morze, piękne plaże, starożytne zabytki i tawerny z przebogatym menu; docenią je zwłaszcza miłośnicy warzyw – tylko tu spróbujecie prawdziwej sałatki greckiej. W zależności od temperamentu możecie wybrać tętniący życiem kurort albo spokojniejsze miejsce na którejś z wysp, gdzie przed człowiekiem otwiera się możliwość bliskiego kontaktu z naturą. Co powiecie na Zakynthos, wyspę żółwi, albo owianą romantyzmem Kefalonię? Znawcom greckiej klasyki polecamy mityczną Kretę albo Rhodos, miłośnikom natury i pięknych kolorów szmaragdowe Korfu.

Grecki alfabet na pierwszy rzut oka wydaje się nie do rozszyfrowania, ale po paru dniach prawdopodbnie zaczniecie rozpoznawać poszczególne litery – pomogą podstawy geometrii i znajomość azbuki.                 

Nie zawadzi jednak mieć pod ręką rozmówek.

 

 

W centrach turystycznych z pewnością dogadacie się także po angielsku albo niemiecku.

Większość turystów, którzy obierają za kierunek Turcję, preferuje południowe wybrzeże, gdzie w ostatnich dekadach wyrosło wiele kompleksów hotelowych, oferujących swoje usługi w rozsądnej cenie. Możecie spędzić leniwy urlop na plaży, przy wielkich basenach i suto zastawionych stołach, albo wybrać wariant aktywny – oferta jest bardzo bogata. Trochę inny charakter ma Wybrzeże Egejskie, które bardziej przypomina Grecję. Miejscowe hotele i plaże są mniejsze, bardziej przytulne, a krajobraz ciekawszy, ale należy liczyć się z wyższymi cenami. Na każdym kroku natkniecie się tu na zabytki. Osobną historię stanowi Stambuł – miejsce, gdzie najpełniej objawia się całe kulturowe bogactwo tego kraju i jego współczesna historia.

W tureckim menu na pewno znajdziecie coś dla siebie, choć raczej nie będzie to wieprzowina. Lokalne warzywa są pełne smaku, podobnie jak wspaniałe sery.

Napisy nie powinny sprawić wam problemu; już od jakiegoś czasu używa się tutaj alfabetu łacińskiego. A jeśli czegoś nie zrozumiecie, z pomocą przyjdzie słownik, rozmówki albo przewodnik – żywy czy papierowy.